Gazdaság,  Tech

Örményország Silicon Valley-t álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már korán kezdődik, és a fiatalok innovatív ötletei lenyűgözőek. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában, egy kilencéves fiú, Slavik bemutatja legújabb találmányát – egy dobozt, amely három LED lámpával van felszerelve. Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki a tanórát vezeti, büszkén mutat rá, hogy Slavik már megtanulta, hogyan lehet irányítani a lámpákat, és a programozási nyelvet is elsajátította. „Látható, hogy a kódot ő írta” – mondja Maria, miközben Slavik bemutatja a működő modellt. Mellette két 14 éves fiú, Eric és Narek, egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely automatikusan figyeli a hőmérsékletet és vezérli a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A diákok lelkesedése a technológia iránt szembetűnő, hiszen más gyerekek is izgalmas ötletekkel állnak elő: játékokkal, robotokkal, alkalmazásokkal és okos otthoni projektekkel.

A 11 éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyen kinyitható ruhaszárító található. „Megkönnyítettem anyukám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja Arakel. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, így a ruhák szárazak maradnak.” Ezek a fiatal feltalálók az Armath nevű mérnöki laboratóriumi órákra járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. Az Armath program 2014-ben indult, és mára már 650 labor működik iskolákban szerte Örményországban.

Az Armath kezdeményezést az Örmény Fejlett Technológiai Vállalatok Szövetsége (UATE) alapította, amely több mint 200 magas technológiai örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az a céljuk, hogy Örményországot a technológiai központok egyik vezető hatalmává tegyék, amely maximális értéket teremt az országnak és a világnak egyaránt. „Jelenleg körülbelül 4000 technológiai cég működik Örményországban” – tette hozzá Karapetyan. Az Armath program az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része, amely a legnagyobb sikeres köz- és magánszféra együttműködésnek számít az országban. A magánszektorból származó tőke bevonásával az UATE iskolákat keres fel, ahol Armath laborokat alapítanak, és az eszközöket ingyenesen biztosítják. Az állam, az oktatási minisztérium évi 2 millió dolláros költségvetést biztosít a tanárok fizetésére.

Ma már több mint 600 oktató dolgozik a program keretein belül, és 17 000 aktív diák vesz részt az órákon. Karapetyan célja, hogy évente 5000 tehetséges fiatal döntsön az инженер szakma mellett. Örményország egy zártkörű ország, amely 2,7 millió ember otthona, és a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban. A szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal fennálló területi viták miatt a határok évtizedek óta zárva vannak. Örményország, ellentétben szomszédaival, nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri kijárattal, de a Szovjetunió idején központi szerepet játszott a matematikában és a számítástechnikában.

A modern örmény technológiai ökoszisztéma az ország történelmi örökségére épít, és ambiciózus célja, hogy a Kaukázus technológiai központjává váljon. Az elmúlt években néhány sikeres vállalkozás is született, például a Picsart, amely egy mesterséges intelligenciával működő fotó- és videószerkesztő alkalmazás. A cég értéke ma már 1,5 milliárd dollárra rúg. Ezen kívül más sikeres örmény cégek is léteznek, mint a Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál. Az évi jelentések szerint Örményország a legjobb ország a Kaukázusban a vállalkozás indítására, a világ 57. helyén állva, míg Grúzia a 70., Azerbajdzsán pedig a 80. helyet foglalja el.

A globális örmény diaszpóra, amelynek körülbelül 75%-a a világ más részein él, kulcsfontosságú tényező a technológiai fejlődésben. Az Egyesült Államokban körülbelül 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate kockázati tőkealap programigazgatója elmondta, hogy az amerikai cégek vezetői között biztosan találunk örmény származású tagokat. A SmartGate segít az örmény vállalkozóknak az Egyesült Államokban való elindulásban, például az intenzív networking események szervezésével Szilícium-völgyben.

Az örmény startupok gyakran saját piacon tesztelik termékeiket, mielőtt nemzetközi piacra lépnének. Irina Ghazaryan, a Dr Yan nevű alkalmazás alapítója, amely forradalmasítja az örmények egészségügyi hozzáférését, így mesél a tapasztalatairól. Az app lehetővé teszi, hogy a páciensek könnyebben foglaljanak időpontot orvosokhoz, és azóta is folyamatosan növekszik. Ghazaryan szerint az alkalmazás havonta 25%-os bevételnövekedést mutat, és már közel állnak ahhoz, hogy más piacokra, például Üzbegisztánra is kiterjeszthessék működésüket.

A 2022-es orosz-ukrán háború következtében Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan lendületet kapott. Több ezer orosz IT szakember hagyta el hazáját, és sokan közülük Örményországban telepedtek le. A Nvidia, az amerikai chipgyártó óriás szintén Örményországba helyezte át orosz irodáját. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondta, hogy az ország rendkívül barátságos volt az oroszok számára, hogy segítsenek neki alkalmazkodni. A becslések szerint az orosz IT közösség Örményországban most 5-8 ezer főt számlál, ami segít betölteni a crucial skill gaps az ország technológiai szektorában, különösen az adatok feldolgozása, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák terén. Vasily szerint azonban Örményországnak csökkentenie kell az IT cégekre nehezedő adóterheket ahhoz, hogy azok maradjanak az országban. Ennek ellenére a jövőbeli kilátások pozitívak, és sokan úgy vélik, hogy Örményország technológiai szektora továbbra is prosperálni fog.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük