
A Wikipédia jogi úton támadja meg a hiányos online biztonsági szabályokat
A Wikipedia és a Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket tett a legújabb Online Safety Act (Online Biztonsági Törvény) szabályozása ellen, amelyek szerintük veszélyeztethetik a platform önkéntes szerkesztőinek biztonságát, valamint képesek csökkenteni a káros tartalmak eltávolítására irányuló erőfeszítéseik hatékonyságát. A Wikimedia Alapítvány, amely a Wikipédia, az online enciklopédia fenntartásáért felelős nonprofit szervezet, bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon részei miatt, amelyek szigorú kötelezettségeket rónak a weboldalakra. Phil Bradley-Schmieg, az alapítvány vezető jogi képviselője kifejtette, hogy sajnálatos, hogy a Wikipédia önkénteseinek védelme érdekében most jogi útra kell terelniük a kérdést, amely a törvény hibáira világít rá.
A brit kormány elmondta, hogy elkötelezett az Online Safety Act végrehajtása iránt, azonban a folyamatban lévő jogi eljárásokról nem tudott nyilatkozni. A szakértők véleménye szerint ez lehet az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítanak, még ha annak egy szűk részéről is van szó. Ben Packer, a Linklaters jogi cég partnere hangsúlyozta, hogy a törvény rendkívül széleskörű és bonyolult. Kifejtette, hogy a jogszabály elkerülhetetlenül hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és más emberi jogaira, ezért ahogy a törvény egyre több része lép életbe, várhatóan további jogi kihívásokkal is szembesülni fog.
Az Online Safety Act a szabályozó hatóság, az Ofcom számára előírja, hogy a platformokat különböző tényezők szerint kategorizálja, beleértve a felhasználók számát és a kínált funkciókat. Azokat a platformokat, amelyeket „1. kategóriába” sorolnak – ez a legmagasabb szint -, további kötelezettségek terhelik a felhasználók biztonságának megőrzésére. Egyszerűen fogalmazva, azokat a weboldalakat valószínűleg 1. kategóriába sorolják, amelyek lehetővé teszik, hogy milliónyi brit felhasználó interakcióba lépjen egymással és tartalmakat osszon meg, valamint rendelkeznek olyan rendszerekkel, amelyek ajánlják a tartalmakat. A törvény eredetileg azokat a szolgáltatásokat célozta meg, ahol a brit felhasználók a legnagyobb valószínűséggel találkoznak káros tartalmakkal, ám a Wikipédia attól tart, hogy a szabályok annyira homályosan vannak megfogalmazva, hogy „jelentős kockázatot” jelenthet, hogy a platformot 1. kategóriába sorolják.
Ha ez bekövetkezne, az komoly következményekkel járna az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek. Az Alapítvány kiemelte, hogy a törvény további kötelezettségeket írhat elő, amelyek lényegében megkövetelhetik az önkéntesek személyazonosságának ellenőrzését. Ez pedig veszélyeztetné az önkéntesek adatainak biztonságát, esetleg zaklatásra, jogi problémákra vagy akár autoriter rezsimek általi letartóztatásra is vezethetne. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális ügyvédelmi alelnöke elmondta, hogy ez a helyzet azt eredményezné, hogy az emberek kevésbé éreznék magukat biztonságban a Wikipédia hozzájárulásával kapcsolatban. Történtek már olyan esetek, amikor az önkéntesek, ha nem érezték magukat biztonságban, elkerülték a kényes témákat, amelyek kihívást jelenthettek a hatalmasok számára, így csökkentve az enciklopédia minőségét és hasznosságát.
A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozta, hogy nem a törvény ellen emelnek kifogást általánosságban, és nem tagadják, hogy létezniük kell olyan 1. kategóriás szolgáltatásoknak, amelyek további kötelezettségeknek vannak alávetve. Inkább azon részeket vitatják, amelyek meghatározzák, hogyan fogja az Ofcom dönteni arról, hogy mely weboldalaknak kell követniük a legszigorúbb kötelezettségeket. Azt állítják, hogy a jelenlegi meghatározások alapján nemcsak a Wikipédia, hanem más platformok is érintetté válhatnak, amelyeknek valójában nem kellene ilyen szigorú szabályokat követniük. Phil Bradley-Schmieg blogbejegyzésében megjegyezte, hogy a szabályok nemcsak a „kockázatot alacsonynak” tekintett szolgáltatásokat, például a Wikipédiát érinthetik, hanem sok olyan platformot is figyelmen kívül hagyhatnak, amelyeknek komolyabb szabályozás alá kellene esniük.
A Wikimedia Alapítvány azt is hangsúlyozza, hogy az önkéntesek már most is hatékonyan végzik a káros tartalmak eltávolítását a platformról. A 2024-es Southport-i gyilkosságokat követően az önkéntesek folyamatosan dolgoztak, hogy megbízható és semleges információkat nyújtsanak. Ben Packer hozzátette, hogy a Wikimedia Alapítványnak nehéz dolga lesz a bíróság előtt annak bizonyításában, hogy a miniszterelnök jogellenesen járt el a szabályozások megalkotásakor. Az Ofcom még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már kért információt több weboldaltól, köztük a Wikipédiától is, és várják a válaszokat. Az Ofcom egy nyilatkozatban megjegyezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését, hogy megkérdőjelezi a miniszter által az Online Safety Act alatt meghatározott kategorizálási szabályokat.

