
Brit munkahelyek védelme az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelmi megállapodásban
A brit kormány határozottan visszautasította azokat a vádakat, amelyeket az ellenzéki pártok fogalmaztak meg a legújabb indiai kereskedelmi megállapodással kapcsolatban, miszerint ez hátrányosan érintheti a brit munkavállalókat. Jonathan Reynolds, az üzleti ügyekért felelős miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy nem létezik olyan helyzet, amelyben tolerálni tudná a brit munkavállalók aláírását egy kereskedelmi megállapodás miatt. A megállapodás egyik fontos része, hogy a nemzeti biztosítási járulékok (Nics) mentessége egy évről három évre nő, ami azt jelenti, hogy a rövid távú vízummal rendelkező munkavállalók csak a hazájukban fizetnek társadalombiztosítási járulékokat, amikor külföldön dolgoznak. Az ellenzéki pártok szerint ez azt eredményezheti, hogy az indiai munkavállalók olcsóbbak lesznek a brit munkavállalóknál, különösen, mivel a brit munkáltatói Nics éppen most emelkedett.
A konzervatív párt vezetője, Kemi Badenoch azt állította, hogy ő már korábban is elutasított hasonló megoldásokat, amikor üzleti miniszter volt, mivel a megállapodás „kettős adóztatást” tartalmaz, ami a brit gazdaságnak „számtalan millió fontjába” kerülne. A Liberális Demokraták helyettes vezetője, Daisy Cooper is aggodalmát fejezte ki, mondván, hogy a mentesség kockázata, hogy aláássa a brit munkavállalók helyzetét, különösen egy olyan időszakban, amikor már egyébként is nehézségekkel küzdenek a Trump kereskedelmi háborúja és a Munkáspárt hibás munkaadó adópolitikája miatt. Nigel Farage, a Reform UK vezetője „igazán borzalmasnak” nevezte a megállapodást, hozzátéve, hogy a kormány nem törődik a munkavállalókkal.
Reynolds azonban határozottan kijelentette, hogy a megállapodás nem befolyásolja a brit munkavállalókat, rámutatva, hogy az Egyesült Királyság már 16 olyan megállapodást kötött, amelyek megakadályozzák a kettős adóztatást, ezek több mint 50 országra vonatkoznak, beleértve az Egyesült Államokat, az EU-t és Dél-Koreát is. A konzervatív képviselő, Matt Vickers szerint pártja nem „zavarodott” meg, és bár támogatják a kereskedelmi megállapodásokat más országokkal, úgy vélik, hogy ez a megállapodás kedvezőtlen.
Reynolds kiemelte, hogy a kereskedelmi megállapodás hatalmas gazdasági nyereséget hoz az Egyesült Királyság számára, amely gyorsabb növekedést, magasabb béreket és több adóbevételeket eredményez. Hozzátette, hogy az indiai munkavállalóknak továbbra is meg kell fizetniük az NHS bevándorlási felárát, és nem jogosultak az Egyesült Királyság társadalombiztosítási rendszerének juttatásaira. Az üzleti miniszter elutasította azt az ellenzéki állítást is, miszerint sokkal több indiai munkavállaló érkezne az Egyesült Királyságba, mint ahány brit munkavállaló Indiába utazna.
A megállapodás, amely három évig tartó tárgyalások után jött létre, megkönnyíti a brit cégek számára, hogy bizonyos termékeket, például whisky-t, autókat és egyéb termékeket exportáljanak Indiába, miközben csökkenti az indiai ruházati és lábbeli exportokra vonatkozó adókat az Egyesült Királyságba. Tavaly a két ország közötti kereskedelem összértéke 42,6 milliárd font volt, és a kormány azt állítja, hogy a megállapodás évente további 25,5 milliárd fonttal növelheti ezt a számot 2040-re.
A brit kormány szerint az adók csökkentése a ruházati cikkek, ékszerek és fagyasztott garnélák esetében „lehet” olcsóbb árakat és szélesebb választékot eredményez a fogyasztók számára. A Skót Whisky Szövetség, amely szintén profitál a csökkentett indiai tarifákból, azt nyilatkozta, hogy az indiai piacon akár 1 milliárd fonttal növelheti a skót whisky exportját az elkövetkező öt évben, ezzel 1,200 új munkahelyet teremtve az Egyesült Királyságban. A skót whisky adója 150%-ról 75%-ra csökken, és várhatóan a következő évtizedben 40%-ra csökkentik.
Jean-Etienne Gourgues, a SWA elnöke és a Chivas Brothers vezérigazgatója elmondta, hogy a megállapodás „játékmegváltoztató” a szektor számára, hiszen 10 millió új fogyasztó válik lehetővé, akik eddig nem engedhették meg maguknak a terméket. A kereskedelmi és üzleti minisztérium hangsúlyozta, hogy brit cégek most először „garantált és példátlan hozzáférést” kapnak India hatalmas beszerzési piacához, amely évi 38 milliárd font értékben mintegy 40,000 tendert foglal magában. Reynolds hozzátette, hogy ez a legnagyobb kereskedelmi megállapodás, amelyet az Egyesült Királyság a Brexit óta kötött, és minden brit régió számára előnyös lesz, különösen Skócia, Észak és a Midlands területein.

