
Jony Ive, az Apple iPhone tervezője csatlakozik az OpenAI-hoz 6,5 milliárd dolláros megállapodás keretében
Sir Jony Ive, a brit designer, aki az Apple legikonikusabb és legsikeresebb termékeinek megjelenéséért felelős, most az OpenAI-hoz csatlakozik. Sam Altman, az OpenAI vezetője, kifejezte izgalmát, hogy együttműködhet a világ „legnagyobb tervezőjével”. Az OpenAI, amely a ChatGPT mögött áll, 6,5 milliárd dolláros (4,7 milliárd font) üzlet keretében megvásárolja Sir Jony startupját, az io-t. Altman elmondta, hogy izgatottan várja, hogy közösen létrehozzanak egy új generációt az AI-alapú számítógépekből.
Sir Jony, aki a híres iMac, iPod, iPhone és iPad tervezéséért felelős, a bejelentés szerint „mély design- és kreatív felelősségeket” fog vállalni a cégnél. Az AI szoftverek az utóbbi években gyors fejlődésen mentek keresztül, amit a ChatGPT fémjelez. Azonban a köré épülő új hardverek fejlesztése eddig komoly kihívást jelentett, hiszen számos friss próbálkozás nem keltette fel a fogyasztók érdeklődését, és a kritikusok részéről is gúnyolódásokat váltott ki. Altman azonban biztos abban, hogy ez a partnerség sikeres lehet ott, ahol mások kudarcot vallottak. „Úgy érzem, itt az alkalom, hogy teljesen újraértelmezzük, mit jelent számítógépet használni,” mondta egy videóban, amely a bejelentés kísérőanyaga volt.
Sir Jony úgy véli, hogy a világ egy „új technológiai generáció” küszöbén áll. Nem valószínű, hogy sokáig kell várni, amíg az új „eszközcsalád” hatással lesz a piacra. „Az első, amin dolgozunk, teljesen megragadta a képzeletünket,” nyilatkozta Sir Jony. Altman már ki is próbálta egy új eszköz prototípusát, amelyet Sir Jony és csapata tervezett, és úgy véli, hogy ez a legmenőbb technológiai újítás, amit a világ valaha látott.
Sir Jony 27 évet töltött az Apple-nél, ahol olyan áttörő termékekkel segítette a cég újjáélesztését, mint az iPhone és az iPod. Az iMac 1998-as és az iPad 2010-es tervezése is az ő nevéhez fűződik. Amikor Sir Jony 2019-ben elhagyta a céget, Tim Cook, az Apple vezérigazgatója, úgy nyilatkozott róla, mint „a dizájn világának egyedülálló alakjáról”, akinek szerepe az Apple újjászületésében felbecsülhetetlen. A hír hallatán az Apple részvényei több mint 2%-ot estek.
Sir Jony saját céget alapított LoveFrom néven, amely olyan vállalatokkal működött együtt, mint az Airbnb és a Moncler. A bejelentés szerint a LoveFrom az elmúlt két évben „csendben együttműködött” az OpenAI-jal. Az io ötlete, amelyet Sir Jony tavaly alapított másokkal együtt, ennek a partnerségnek a természetes következménye lett. „Nyilvánvalóvá vált, hogy az új termékcsalád kifejlesztéséhez, mérnöki munkájához és gyártásához egy teljesen új cégre van szükség,” mondták Sir Jony és Altman.
Az OpenAI a bejelentés előtt 23%-os részesedéssel bírta a startupban, ahogy azt az amerikai média jelentette. Ben Wood, a CCS Insight vezető elemzője a BBC News-nak nyilatkozva kifejtette, hogy „felesleges lenne Jony Ive ellen fogadni, figyelembe véve a piacon való zavarokat okozó termékek sikeres szállításának figyelemre méltó múltját”. Hozzátette, hogy „az OpenAI biztosan szeretné, ha közvetlen kapcsolatban lenne ügyfeleivel, ahelyett, hogy Apple, Google vagy más cégek által készített vagy működtetett eszközökön keresztül nyújtja szolgáltatásait”.
Néhány vállalat, mint például a Humane AI és a Rabbit, megpróbálta saját eszközöket kifejleszteni az AI korszakára. Azonban a Humane AI, amelyet egy korábbi Apple vezető alapított, nehézségekbe ütközött az AI Pin eszközével, amelyet kritikák értek az akkumulátor élettartama, a hőmérsékleti problémák, a korlátozott funkcionalitás és a magas költségek miatt. Az OpenAI 2022-ben indított el egy befektetési hullámot az AI területén, amikor bemutatta a ChatGPT-t. Azóta folytatta a terjeszkedést új területeken is, mint például a vásárlás és a keresés, hogy kihívást jelentsen a már meglévő technológiai óriásoknak. A hardverbe való belépés egybeesik azzal, hogy a technológiai riválisok, mint például a Meta, Google és Apple is befektetnek új termékekbe, például headsetekbe és szemüvegekbe, az AI fejlődésének köszönhetően.

