Gazdaság,  Tech

Örményország Silicon Valley-t álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már fiatal korban elkezdődik. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában, Slavik, egy kilenc éves fiú éppen a találmányát mutatja be: egy dobozt, amely három LED fényt tartalmaz. „Már megtanulta, hogyan kell irányítani ezt, és ismeri a programozási nyelvet. A kódot ő írta,” mondja Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki a tanfolyamot vezeti. Mellette Eric és Narek, 14 éves fiúk, a saját okos üvegház modelljüket mutatják be, amely a hőmérsékletet figyeli, és automatikusan vezérli a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. Más gyerekek is lelkesen prezentálják a saját találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okos otthoni projekteket. Arakel, egy tizenegy éves fiú, egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyen egy kihúzható ruhaszárító van. „Megkönnyítettem anyukám dolgát, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor,” mondja. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákra járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és egyéb tantárgyakat tanulnak.

A program 2014-ben indult és Armath néven ismert, ami angolul „gyökér”-t jelent. Jelenleg Örményországban 650 Armath labor működik az iskolákban. Az kezdeményezést egy üzleti szervezet, az Összetett Technológiai Vállalatok Szövetsége (UATE) indította, amely több mint 200, magas technológiájú örmény céget képvisel. „A célunk az, hogy Örményországot egy technológiai központtá fejlődjön, amely a legmagasabb értékeket nyújtja Örményországnak és a világnak,” mondja Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója. A jereváni, tágas, nyitott irodájában elmondja, hogy jelenleg körülbelül 4000 technológiai cég működik Örményországban. Az Armath a UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része. Karapetyan szerint a program a leg sikeresebb köz-public partnership az országban. „A magánszektorból származó tőkeberuházásokat vonunk be, az iskolákba megyünk és Armath laborokat alapítunk, mi adományozzuk az eszközöket,” mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít a tanárok bérére.” Jelenleg több mint 600 edző és 17 000 aktív diák van. „A célunk, hogy évente 5000 legtehetségesebb gyerek döntsön úgy, hogy mérnök lesz,” mondja Karapetyan.

Örményország egy 2,7 millió lakosú, tengerparttal nem rendelkező ország, a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban, és szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal határos területi viták miatt évtizedek óta zárva vannak a határai. A szomszédaihoz képest Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri hozzáféréssel. Azonban a Szovjetunió időszaka alatt matematikai és számítástechnikai központ volt. 1956-ban Jerevánban megalakult a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézete, és 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztettek ki. Ma az ország ezt az örökséget kihasználva próbálja átalakítani magát a Kaukázus technológiai központjává, és már van néhány siker is. A Picsart, egy mesterséges intelligencia által működtetett fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, 2011-ben indult Örményországban. Ma már a cég, amelynek központjai Jerevánban és Miami-ban találhatók, 1,5 milliárd dollárra van értékelve. A Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvert nyújt, szintén más örmény sikerhistorikák.

A globális örmény diaszpóra, amelynek körülbelül 75%-a a világban él, kulcsszerepet játszik Örményország technológiai fejlődésében. Az Egyesült Államokban körülbelül 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, amely egy kaliforniai és örmény központú kockázati tőkealap, azt mondja, hogy ha megnézzük az Egyesült Államok legnagyobb 500 cégét, „biztosan találunk legalább egy vagy két örményt” a vezetőségben vagy az alacsonyabb szinten. Khachikyan magyarázza, hogyan segítik az örmény vállalkozókat az Egyesült Államokban való működés kialakításában. „Képzelj el egy örmény start-upot, két fiatal, akik úgy döntenek, hogy az Egyesült Államokba mennek, hogy ott működjenek, de nincsenek kapcsolataik, és nem ismerik a kultúrát, ahogyan működik.” Ez nagyon nehéz. A SmartGate segíti őket, mintha egy rakéta indítása lenne, az első másodpercek a legnehezebbek.

A 2022-es évben az örmény technológiai ökoszisztéma váratlan lökést kapott Oroszország ukrajnai inváziója után. Ezrek hagyták el Oroszországot, sokan közülük Örményországban telepedtek le. Közben az amerikai chipgyártó óriás, az Nvidia, az orosz irodáját Örményországba helyezte át. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, úgy véli, hogy „Örményország volt a legbarátságosabb hely az orosz emberek számára, hogy segítsenek nekik mozgósítani és alkalmazkodni.” Becslése szerint a jelenlegi orosz IT közösség Örményországban 5000-8000 főt tesz ki. Ez a beáramlás segített feltölteni a kulcsfontosságú készséghiányokat az örmény technológiai szektorban, mint például az adatfeldolgozás, a kiberbiztonság és a pénzügyi technológiák terén. Azonban Vasily hangsúlyozza, hogy Örményország drága lehet, és a kormánynak csökkentenie kell az IT cégekre nehezedő adóterheket, ha azt akarja, hogy ezek az országban maradjanak. A jövő azonban optimista marad az örmény technológiai szektor számára, és Khachikyan szerint a szektor fellendülésére számíthatunk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük