Gazdaság,  Hírek

Reeves: A következő lépés a Gulf megállapodás az EU kereskedelmi megállapodás után

Az Egyesült Királyság kormánya, Rachel Reeves pénzügyminiszter vezetésével, a Közel-Kelet országainak, köztük Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Katar kereskedelmi kapcsolatait kívánja erősíteni. Reeves a BBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság jelenleg kedvezőbb helyzetben van a kereskedelmi kapcsolatok terén, mint a világ bármely más országa, köszönhetően az Indiával, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval nemrégiben aláírt jelentős kereskedelmi megállapodásoknak. A pénzügyminiszter megjegyezte, hogy a szorosabb kereskedelmi kapcsolatok valószínűleg növelni fogják az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzéseket is.

Azonban a kormányt kritika érte az ellenzéki pártok részéről a kereskedelmi megállapodásokért adott engedmények miatt. Április elején a kormány bejelentette, hogy folytatja a tárgyalásokat a Közel-Kelet országaival, amelyek már a korábbi konzervatív kormány alatt megkezdődtek. A tárgyalások célja a brit élelmiszer- és italexport, a megújuló energia, valamint a gyártás fellendítése volt, továbbá a külföldi befektetések vonzása az Egyesült Királyságba. Azonban a közelgő kereskedelmi megállapodás politikai vitákat is generálhat, mivel a részt vevő hat ország emberi jogi helyzete aggasztó lehet.

Reeves a BBC-nek elmondta, hogy az Egyesült Királyság nem tervez kereskedelmi tárgyalásokat Kínával, ami hasonló aggályokat vethet fel. Az interjúban a pénzügyminiszter a közelmúltban aláírt EU-s kereskedelmi megállapodásra is utalt, amely ellenzéki kritikákat váltott ki. Kemi Badenoch, a konzervatív párt vezetője azt állította, hogy az új EU-s megállapodás visszalépést jelent az Egyesült Királyság számára, míg Nigel Farage, a Reform Párt vezetője a közösségi médiában azt írta, hogy a Munkáspárt „eladta” a halászati ipart, és az EU-t egy „folyamatosan csökkenő politikai unióként” említette.

A Liberális Demokraták vezetője, Ed Davey, üdvözölte az EU-s megállapodást, mint „üdvözlendő lépést”, de további lépéseket sürgetett, például egy vámunió megállapodást. Az EU-val kötött megállapodás, amely a halászati jogokat, a kereskedelmet, a védelmet és az energiát érinti, a legnagyobb megállapodás a felek között azóta, hogy az Egyesült Királyság 2020-ban kilépett az EU-ból a Brexit népszavazás után. Az EU-s megállapodás mellett a brit kormány nemrégiben kereskedelmi megállapodást kötött Indiával is, amely megkönnyíti a brit cégek whisky, autók és egyéb termékek exportját az országba, miközben csökkenti az indiai ruházati és lábbelik exportjára vonatkozó adókat.

Reeves szerint a három kereskedelmi megállapodás következtében várhatóan javulni fog az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzés. A kormány hivatalos előrejelzési testülete az őszi költségvetéssel egy időben értékeli majd a gazdaság állapotát, figyelembe véve az év első három hónapjában tapasztalt, a vártnál erősebb növekedést és a javuló kereskedelmi kapcsolatokat. Reeves elmondta, hogy az idei évre 1%-os növekedést várnak, míg az első negyedévben 0,7%-os növekedést tapasztaltak, és figyelembe fogják venni az új kereskedelmi megállapodásokat is.

Az EU-val kötött új megállapodás csak részben enyhíti a Brexit következtében kialakult kereskedelmi akadályokat, ezért a növekedés várhatóan nem haladja meg a fél százalékot. A közgazdászok szerint jelentősebb gazdasági előnyöket lehetne elérni az egységes piachoz és a vámunióhoz való visszatéréssel, valamint a szabad mozgás engedélyezésével, de ezek a kormány által kijelölt „vörös vonalak”, amelyeket nem kívánnak átlépni. A magasabb növekedési ütem általában azt jelenti, hogy az emberek többet keresnek, többet költenek, és a vállalkozások nagyobb beruházásokat eszközölnek, ami új munkahelyek teremtését vonja maga után.

Azonban a január és március közötti növekedési ütem várhatóan nem tartós, részben az Egyesült Államok által bevezetett vámok globális növekedésre gyakorolt hatása miatt. Nick Thomas-Symonds, az EU kapcsolatokért felelős miniszter elmondta, hogy a vállalkozások és cégek, a védelemtől a szupermarketekig, üdvözölték az új megállapodást, mivel az „gazdaságilag előnyös” lehet az ország minden részén. Hozzátette, hogy nem minden kormányzati ambíciót sikerült megvalósítani, például az új szabályok bevezetését, amelyek lehetővé tennék a zenészek, előadók, könyvelők és jogászok számára, hogy könnyebben dolgozhassanak az EU-ban.

A kormány célja, hogy fenntartja a szoros kapcsolatokat az EU-val, amely az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere, miközben az Egyesült Államokkal és Indiával folytatott tárgyalások során is figyelembe vette az EU-s megállapodásokat. A halászati jogok meghosszabbítása érdekében a brit élelmiszer-exportok ellenőrzése is csökkentésre került. Reeves hangsúlyozta, hogy a brit tisztviselők világossá tették a Trump-adminisztrációnak és Indiának, hogy az élelmiszer-standardeik nem képezik tárgyalás tárgyát a megállapodások során. A közelmúlt kereskedelmi megállapodásait Reeves „mint buszokat, amelyek egyszerre érkeznek” jellemezte, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Királyság jelenleg a legjobb helyzetben van a világ többi országához képest a kereskedelmi megállapodások terén.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce802rygr02o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük