Hírek,  Mindennapok

XIV. Leo pápa: Az Egyház a sötét éjszakák világító fénye az első misén

A Vatikánban tartott első miséjén az új pápa, Leo XIV arra figyelmeztette a katolikus egyházat, hogy „kétségbeesetten” kell szembeszállnia a hit hiányával. A 267. pápaként megválasztott és történelmileg az első amerikai pápa, Robert Francis Prevost elmondta, hogy az emberek egyre inkább eltávolodnak a hittől, és helyette a technológiába, a pénzbe, a sikerbe, a hatalomba vagy a gyönyörbe fektetik a bizalmukat. Az új pápa hangsúlyozta, hogy őt azért választották, hogy a katolikus egyház „hűséges adminisztrátoraként” működjön, és hogy az Egyház olyan fény legyen, amely megvilágítja a világ sötét éjszakáit.

Leo XIV megválasztása világszerte 1,4 milliárd katolikus örömére szolgált, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol a pápa két évtizedet töltött el. Pénteki beszédében az új pápa kifejtette, hogy sok helyen a keresztény hit már „abszurdnak” számít, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. Éppen ezekben a környezetekben van szükség a missziós tevékenységre. „A hit hiánya gyakran tragikusan együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család válságával és sok más sebből, amelyek társadalmunkat sújtják” – mondta az olasz nyelven elmondott beszédében.

A 69 éves pápa fehér papi ruhát viselt, amelyet arany szegély díszített, miközben a Sixtus-kápolnában ülő bíborosokhoz szólt. A Vatikán által élőben közvetített eseményen, egy előre nem tervezett bevezetőben Leo XIV a bíborosok egységére is felhívta a figyelmet, angolul, amerikai akcentussal azt mondta: „Tudom, hogy mindannyian számíthatok rátok, hogy velem együtt jártok.”

Az új pápa megválasztását követően a Szent Péter téren több tízezer hívő ünnepelte, amikor a konklávé második napján fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből. Nem sokkal később Prevost megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén, ahol első szavaiban egy „missziós” egyházról beszélt, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat és mindig nyitva áll”. Elmondta, hogy a békéért való törekvés folytatására van szükség, és felszólította a híveket, hogy „segítsenek egymásnak hidakat építeni a párbeszéden és a találkozáson keresztül, hogy egy néppé válhassunk, mindig békében”.

A világ vezetői azonnal gratuláltak Prevostnak a megválasztásához, és ígéretet tettek, hogy együttműködnek vele a globális kihívások kezelésében, különösen a bizonytalan időkben. Donald Trump amerikai elnök „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az Egyesült Államok első pápáját üdvözölheti. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, csak 2023-ban lett érsek és bíboros. Azt követően választották meg a bíborosok, hogy a konklávé titkos szavazásán, amely két héttel Ferenc pápa halála után zajlott, négy kör szavazás után választották meg.

Prevostot a halott Ferenc pápához hasonlóan progresszív nézetekkel társítják, aki az emberi jogok és a szegények védelmezőjeként volt ismert, valamint karizmatikus stílusával próbálta a katolikus egyházat nyitottabbá tenni. A Vatikán figyelői észrevették, hogy Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy potenciális utódjaként felkészítse. Az augusztini misszionárius évtizedek óta dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben megszerezte a nemzetiséget.

Korábbi bíborosi szerepében Prevost már kifejezte vagy felerősítette a Trump-adminisztrációval szembeni kritikáját, beleértve annak bevándorlásellenes politikáját is. Egy X-fiókján keresztül februárban bírálta JD Vance alelnököt, aki katolikus hitre tért, és azt mondta, hogy a keresztényeknek a családjukat, szomszédaikat, közösségüket és polgártársaikat kellene szeretniük, sorrendben. Prevost azt írta: „JD Vance téved: Jézus nem kérdezi tőlünk, hogy rangsoroljuk a szeretetünket mások iránt.”

Most, pápaként Prevost monumentalitása előtt áll, hogy vezesse az egyházat a jelentős globális konfliktusok idején. Megfigyelők reménykednek abban, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. A következő megjelenései, a vasárnapi Regina Coeli imádságon a Szent Péter-bazilikában és a hétfői sajtótájékoztató, amelyen újságírókkal beszélget, szoros figyelmet kapnak, hogy lássák, milyen irányba kívánja vezetni az Egyházat, és milyen pápa lesz ő. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa megválasztására, és a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását. A hagyomány szerint az újonnan megválasztott pápáknak nevet kell változtatniuk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük