
Kettős letartóztatás Ukrajnában a magyar kémkedési ügyben
Ukrajna bejelentette, hogy felfedezett egy kémhálózatot, amelyet a magyar állam működtetett, és amelynek célja a védelmi információk beszerzése volt a két ország határvidékén. Az ukrán biztonsági szolgálat (SBU) közölte, hogy két feltételezett magyar kém miatt őrizetbe vettek, akiket azzal vádolnak, hogy információkat gyűjtöttek Ukrajna védelméről. Az SBU nyilatkozata szerint ez volt az első alkalom, hogy Ukrajna történetében felfedeztek egy magyar katonai hírszerző hálózatot, amely kémkedési tevékenységeket folytatott az ukrán állam kárára.
Péter Szijjártó magyar külügyminiszter a vádakat propagandaanyagként kezelendőnek nevezte, amíg nem érkezik hivatalos információ vagy részletek. A magyar ATV televíziós csatornán elmondta, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak „magyarellenes propagandát”, amely gyakran alap nélküli. A vádakat nem tagadta meg egyértelműen, de a pénteki napon Szijjártó bejelentette, hogy két ukrán diplomát kiutasítottak Budapestből.
Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, amelyek Ukrajna szilárd szövetségesei, de Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke, az orosz invázió óta többször is Oroszország oldalára állt. Az állítólagos kémhálózat célja, hogy információkat gyűjtsön a légvédelmi rendszerek elhelyezkedéséről és számáról, valamint a rendvédelmi tisztviselőkről és járműveikről a nyugati Kárpátalján, amely Ukrajna és Magyarország között húzódik. A SBU szerint a kémek a helyi lakosság közérzetéről is információkat gyűjtöttek, hogy előre lássák, hogyan reagálna a lakosság egy esetleges magyar bevonulásra.
A SBU nem utalt arra, hogy az állítólagos kémkedési tevékenység Oroszország javát szolgálta volna. Az őrizetbe vett férfi és nő korábbi ukrán katonák voltak, és állítólag egy magyar hírszerző tiszt felügyelete alatt álltak. A SBU közölte, hogy a férfi átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen a felügyelőjének, és ezért pénzt és kommunikációs eszközöket kapott. A SBU nem részletezte, hogyan derült fény a feltételezett hálózatra. Az állítólagos kémet a lakóhelyükön fogták el, és telefonokat, valamint egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek kémkedésre utaltak. A gyanúsítottak hazaárulással vádolják őket, amely akár életfogytiglani börtönbüntetést is vonhat maga után.
A Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok feszültek azóta, hogy Oroszország teljes körű inváziója több mint három éve megkezdődött. Orbán többször is próbálta blokkolni az EU segélycsomagjait Ukrajna számára, ellenállt az orosz olaj és gázra vonatkozó szankcióknak, és kifejezte ellenállását Ukrajna EU-tagságának. Magyarország 1999 óta a NATO tagja, de Orbán hatalomra jutása óta, amelyet autoriter vezetőként jellemeznek, a politikai irányvonalai gyakran ellentmondtak a nyugati álláspontoknak. Orbán kormánya az egyetlenek között van Európában, amelyek szoros kapcsolatokat ápoltak Oroszországgal a háború óta.
Bár a letartóztatások és az állítólagos kémhálózat önállóan viszonylag kisebb eseménynek tűnnek, Ukrajna határának Magyarországgal való vonala messze van a harcok frontvonalától. Ez a helyzet alig befolyásolja a folyamatban lévő harcokat a délkeleti és északkeleti részeken, ahol Oroszország körülbelül 20%-át ellenőrzi Ukrajna területének. Oroszország, amely rakétákat és drónokat használ az ország különböző részeinek célba vételére, valószínűleg érdekelt abban, hogy tudja, hol találhatók bármilyen katonai eszközök.
Sir Ben Wallace, az Egyesült Királyság korábbi védelmi minisztere az BBC Radio 4 Today programjában elmondta, hogy ez nem az első alkalom, hogy Ukrajna Magyarországot aláásó tevékenységgel vádolja. Hozzátette, hogy az állítólagos célpontok katonai jellege ezúttal sokkal súlyosabbá teszi az ügyet. Wallace felvetette a kérdést, hogy ki lenne a végső címzettje a Ukrajna területén gyűjtött információknak. „Amit Putyin a legjobban fél, az a NATO értékei” – mondta. „Ha ezek az értékek veszélybe kerülnek vagy aláásják őket, akkor komoly beszélgetésre van szükség a NATO-n belül az olyan tagállamokról, amelyek így viselkednek.”
Az SBU bejelentése egybeesett azzal a nappal is, amikor Robert Fico, egy másik NATO-tagállam, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvában tartózkodik, részt véve Vlagyimir Putyin győzelmi parádéján, amely a Szovjetunió náci Németország felett aratott győzelmét ünnepli a második világháborúban. Mivel a NATO többi tagja igyekszik megőrizni az egységet Oroszország folytatódó inváziójával szemben, a legújabb hírek nem lesznek üdvözlendők. Kárpátalján körülbelül 150 000 magyar él, az utolsó hivatalos népszámlálás szerint, amelyet 2001-ben végeztek el. Ukrajna és Magyarország a múltban összetűztek a helyi közösség nyelvhasználati jogai és Orbán azon törekvése miatt, hogy népszerűsítse a magyar identitást a térségben. Wallace emlékeztetett arra, hogy védelmi miniszterként egy másik tervet is felfedeztek, amelyben „a magyarok útleveleket osztottak a területükön élő etnikai magyaroknak”, ami Kijev diplomáciai képviseletének kiutasítását eredményezte.

