Hírek,  Tech

Aszteroida, amely az élet alapvető építőköveit tartalmazza, állítják a tudósok

A NASA űrszondájának, az Osiris Rex-nek a legújabb kutatásai forradalmi felfedezéseket hoztak az élet kémiai alapjairól. Az űrhajó a Bennu néven ismert aszteroidáról gyűjtött mintákat, amelyek egy sor ásványi anyagot és több ezer szerves vegyületet tartalmaznak, köztük aminosavakat és nukleobázisokat. Az aminosavak a fehérjék építőkövei, míg a nukleobázisok a DNS alapvető összetevői. Ez a felfedezés nem jelenti azt, hogy valaha is élet volt Bennun, de megerősíti azt az elméletet, miszerint az aszteroidák juttatták el ezeket az élethez szükséges összetevőket a Földre, amikor milliárd évekkel ezelőtt becsapódtak bolygónkba. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az anyagok más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerben.

Professzor Sara Russell, a Londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtani szakértője elmondta, hogy a Bennu mintáiból nyert információk lenyűgözőek, és segítenek válaszolni az élet eredetével kapcsolatos nagy kérdésekre. A kutatás eredményeit a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban publikálták. Az Osiris Rex küldetése, amely során a NASA a Bennu aszteroidáról gyűjtött mintát, az egyik legbátorabb vállalkozás volt, amelyet a NASA valaha végrehajtott. A szonda egy robotkart használt, hogy mintát vegyen az 500 méter széles űrkőről, majd a mintákat egy kapszulába csomagolva 2023-ban visszahozta a Földre. A tudósok körülbelül 120 gramm fekete port kaptak, ami bár nem tűnik soknak, valójában kincset ér.

Russell professzor kifejtette, hogy minden egyes szemcse új információkat árul el Bennuról. A kutatás során kiderült, hogy az aszteroida gazdag nitrogénben és szénben, valamint számos szerves vegyületet tartalmaz. A felfedezések között szerepel a 20 aminosav közül 14, amelyeket a Földön élő lények használnak a fehérjék felépítéséhez, és a DNS-t alkotó négy gyűrűs molekula is: adeninnel, guaninnal, citosinnal és timinnel. A kutatás során ásványi anyagok és sók is előkerültek, ami arra utal, hogy víz is jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén megtalálható volt a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre hullott űrkőzetekben, de másokat csak most fedeztek fel.

Russell professzor elmondta, hogy rendkívül gazdag anyagról van szó, tele olyan ásványi anyagokkal, amelyeket még nem láttunk meteoritokban, és olyan kombinációkkal, amelyek eddig ismeretlenek voltak. Ez a kutatás tovább erősíti azt az egyre bővülő bizonyítékot, miszerint az aszteroidák vízet és szerves anyagokat hoztak a Földre. Dr. Ashley King, a Londoni Természettudományi Múzeum tudományosa elmagyarázta, hogy a korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és milliók repültek a Bennuhoz hasonló aszteroidák. Az elmélet szerint ezek bombázták a fiatal Földet, beoltva azt azokkal az összetevőkkel, amelyek az óceánokat és az élet lehetőségét biztosították. A kutatók szerint nemcsak a Föld, hanem más bolygók is szenvedtek az aszteroidák becsapódásától.

Dr. King megjegyezte, hogy a Föld egyedülálló abban, hogy eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák szén- és vízösszetevőket szállítottak a Naprendszer különböző pontjaira. A tudósok most azt próbálják megérteni, hogy ha a megfelelő körülmények adottak, miért van élet a Földön, és vajon találhatunk-e életet máshol a Naprendszerben. Ez kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok folytatják a keresést. Az előttük álló évtizedek kutatása a Bennu által hozott porral és a kozmikus szomszédságunk további felfedezésével fog foglalkozni. A NASA űrszondája, amely eredetileg a Vénuszra készült, több mint 50 éve van pályán, és a legutóbbi kutatások újabb lehetőségeket nyitnak meg a bolygók közötti élet keresésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük