
Elfojtották a Just Stop Oil mozgalmat, most a föld alá húzódtak
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik transzparenseiket, felöltik jól ismert narancssárga mellényüket, és feltöltik hangosbeszélőiket, hogy felkészüljenek a következő demonstrációra. Az elmúlt három év során a csoport különböző akciókat szervezett, mint például levesek dobálása, kukoricakeményítő festék permetezése és utak blokkolása, amelyekkel a brit közvélemény egyik legmegosztóbb kampánycsoportjává váltak. Szombaton több száz aktivista gyűlik össze London belvárosában, azonban ez az esemény eltér a korábbiaktól. Először is, a találkozó létezése nem titok. Másodsorban, várhatóan nem lesznek olyan nagyszabású zűrzavarok, mint korábban. Valójában ez lesz az utolsó JSO demonstráció. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték harcukat, mivel követelésük, hogy ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már a kormány politikájává vált. Ugyanakkor a JSO tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy a rendőrség által bevezetett új hatalmak gyakorlatilag lehetetlenné tették az olyan csoportok működését, mint ők.
Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati találkozót „örömteli ünneplésnek” nevezte. „Hihetetlen dolgokat értünk el együtt, és nagyon sokat bíztunk egymásban” – mondta. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Számos autós, aki a demonstrációk miatt késlekedett, a nagy műalkotásokat sajnáló művészetkedvelők, valamint a sport- és színházrajongók, akiket a rendezvényeik megszakítottak, örömmel látják a JSO távozását. A rendőrség is megkönnyebbül. A JSO tüntetések fenntartása több ezer órányi rendőri munkát igényelt, és milliókba került. A Met Police 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO megszűnése azonban számos komoly kérdést is felvet. Vajon valóban véget ért a zűrzavart keltő klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy a rejtett akciók új, még zűrzavarosabb klímaaktivista módszereket eredményezhetnek? A stratégiai kérdés az, hogy a széles körű közérdek ellenére a közvélemény sok esetben ellenségesen viszonyult a JSO-hoz. Hogyan kerülheti el a klíma-mozgalom, hogy ezt a sorsot megismételje? A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak, de szigorú belső szabályokkal rendelkeztek: az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk.
A rendőrség, felbőszült a közvélemény haragja és a kedvezőtlen médiakép miatt, több hatalmat követelt az „ökolúzerek” és más tüntetők megfékezésére. A legnagyobb változás 2022-ben következett be a Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény révén, amely „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatást zavaró” magatartást bűncselekménnyé nyilvánította. Az új törvények megnehezítették a demonstrálók helyzetét, és a bíróságok is egyre inkább elutasították a „jogszerű mentség” érvényesítését a tiltakozások során.
Egyre többen gondolják úgy, hogy a klímaaktivizmusnak új irányt kell vennie. A Shut the System (STS) néven ismert csoport a közelmúltban sorozatos támadásokat hajtott végre pénzügyi és biztosítótársaságok irodái ellen, és a JSO akcióinak zűrzavara helyett, úgy tűnik, hogy a jövőbeli klímaaktivizmus új módszerek felé mozdulhat el, amelyek nem követelik meg a felelősségvállalást a résztvevőktől.
A közvélemény még mindig támogatja a klímaintézkedéseket, de a JSO iránti ellenszenv azt jelzi, hogy a klímaaktivizmusnak új, hatékonyabb, de békés módszereket kell találnia a jövőben. A zöld mozgalmak körében sokan elégedettek lehetnek a JSO végével, hiszen a csoport zűrzavaros akciói sokszor elterelték a figyelmet a klímaügy sürgetőségéről. A klímaaktivisták most arra összpontosítanak, hogy olyan tömegbázist építsenek ki, amely valóban elérheti a kívánt változásokat anélkül, hogy a társadalom többsége ellenségesen viszonyulna hozzájuk.

