Hírek,  Tech

Fedezd fel az Északi-sark titkos adattárát, ahol a nagy művek másolatai őrződnek

A sarkkörön túli Svalbard szigetcsoport Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között helyezkedik el, és lenyűgöző, fagyos tájával, hegyes csúcsokkal és távoli elhelyezkedésével sokak számára különleges úti céllá válik. A szigetek otthont adnak több száz jegesmedvének, ugyanakkor csak néhány ritka település található itt. Az egyik ilyen település Longyearbyen, a világ legészakibb városa, ahol a helyi közösség mellett egy különleges adatmegőrző intézmény, az Arctic World Archive (AWA) is működik. Ez a létesítmény egy korábbi szénbányában található, és célja, hogy megőrizzék az adatokat a jövő számára, akár több száz évre is.

Rune Bjerkestrand, az AWA alapítója elmondta, hogy az intézmény küldetésének tekinti az információk megőrzését a technológiai elavulás, az idő és az öregedés ellen. A látogatók egy sötét folyosón haladnak, amely a hegy oldalába vezet, míg elérik az archívum fémajtaját. Belépve a titokzatos világba, egy raklap ezüst csomaggal teli konténert találnak, amelyek mindegyike filmes tekercseket tartalmaz, amelyeken az adatok tárolódnak. Bjerkestrand szerint ezek az adatok rengeteg emléket és kulturális örökséget képviselnek, beleértve a digitalizált művészeti alkotásokat, irodalmi műveket, zeneszámokat és filmeket.

Az AWA nyolc éve működik, és azóta több mint 100 adatbejegyzést fogadtak el intézmények, vállalatok és magánszemélyek részéről több mint 30 országból. A digitalizált artefaktumok között megtalálhatók a Taj Mahal 3D-s modelljei, ősi kéziratok a Vatikáni Könyvtárból, valamint a Föld műholdas megfigyelései. Mindezek mellett Norvégia egyik legismertebb festménye, Edvard Munch „A sikoly” című alkotása is helyet kapott az archívumban.

Az AWA kereskedelmi működés keretein belül zajlik, és a norvég Piql adatmegőrző cég technológiáját használja, amelyet szintén Bjerkestrand vezet. Az intézmény inspirációját a közelben található Global Seed Vault adta, amely egy magbank, ahol a növények megmenthetők természeti vagy emberi katasztrófák esetén. Bjerkestrand úgy véli, hogy Svalbard tökéletes hely a biztonságos adatmegőrző létesítmény számára, mivel távol van a háborúktól, válságoktól és természeti katasztrófáktól. Az archívum körülményei – sötét, száraz és hűvös, folyamatosan fagypont alatt tartják a hőmérsékletet – ideálisak a filmek biztonságos tárolásához évszázadokon át.

Az archívum hátsó részében egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Code Vault-ot tartalmazza. A szoftverfejlesztő itt archiválta a nyílt forráskódú kódok százait, amelyek a számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapját képezik. A GitHub ügyvezető igazgatója, Kyle Daigle hangsúlyozta a szoftver jövőjének biztosításának fontosságát, mivel az egyre inkább elengedhetetlen a mindennapi élethez.

A Piql központjában a dél-norvégiai településen az adatfájlokat fényérzékeny filmre kódolják. Az eljárás során a kliensek adatainak bitjeit képekké alakítják, amelyek körülbelül nyolc millió pixelt tartalmaznak. Miután a filmexponálás és feldolgozás megtörtént, a film szürkének tűnik, de közelebbről nézve apró QR-kódok tömegének hasonlít. Az információk nem törölhetők vagy módosíthatók, és könnyen visszakereshetők.

A hosszú távú tárolás egyik kulcskérdése, hogy az emberek a jövőben megértsék-e, mit őriztek meg, és hogyan lehet azt visszanyerni. Ezen a problémán a Piql is dolgozik, és a filmre nyomtatott útmutatók segítenek az információk olvashatóságában. Mivel a digitális világ folyamatosan változik, a szakértők figyelmeztetnek a potenciális „digitális sötét korra”, amely akkor következhet be, ha a technológiai fejlődés elavulttá teszi a régi szoftvereket és hardvereket.

Az AWA évente három alkalommal fogad adatbejegyzéseket, és a legutóbbi látogatás során veszélyeztetett nyelvek felvételei és Chopin kéziratai is bekerültek a tárolóba. A klímaváltozás által fenyegetett területeken végzett munkáját is elhelyezte egy fotós, aki a Marshall-szigeteket dokumentálta. Az archiválás során megjelenő kihívások és lehetőségek mind arra mutatnak, hogy a jövő információinak megőrzése és hozzáférhetősége kulcsfontosságú feladat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük