Hírek,  Mindennapok

Kitoloncolt bűnözők második esélyt kapnak egy szolgáltató központban

Alberto Salagán januárban deportálása óta először lépett Mexikó földjére, ahol gyermekkorát töltötte, de azóta eltelt évtizedekben szinte teljesen elfeledte hazáját. Acapulcóban született, ám szülei már hat hónapos korában az Egyesült Államokba vitték, ahol Kaliforniában nőtt fel. A gang életstílusának csábítása alatt nőtt fel, ami végül letartóztatásához vezetett San Diegóban, ahol bűnözői tevékenységek miatt börtönbe került. Alberto deportálása egybeesett Donald Trump beiktatásával, és így került vissza abba az országba, ahol született, de amelyet nem ismert. „Ez egy sokk volt. Még mindig az,” ismeri el. „Amikor ideérkeztem Mexikóba, szinte teljesen elveszettnek éreztem magam. Nincs családom, nincs élelmem, nincs ruhám, semmim.” Alberto azt is elmondta, hogy majdnem elfelejtette, hogyan kell spanyolul beszélni és olvasni, de végül a nyelvtudása segített neki az életben maradásban.

A deportálás után Alberto hírt kapott egy helyi cégről, az EZ Call Center-ről, amely angolul beszélő munkatársakat keresett. A telefonos értékesítési munka nem túl jól fizetett, de a jutalékokkal együtt biztosította számára a stabilitást, amire szüksége volt. „Tennem kellett valamit, hogy talpra álljak. Köszönhetően a call centernek, most már sikerült,” meséli telefonhívások közti szünetében. Az EZ Call Center munkatársainak többsége szintén deportált, beleértve a cég tulajdonosát, Daniel Ruiz-t, aki szintén Mexikóban született, de az Egyesült Államokban nőtt fel, mielőtt alacsony szintű drog bűncselekmény miatt deportálták. Daniel megérti munkatársai kezdeti zavarát, hiszen mindannyian átmentek a kultúrsokk nehézségein. „Mindannyian ott éltünk, iskolába jártunk, amerikai kultúrában nőttünk fel, de itt is otthon vagyunk,” mondja, miközben a telefonok zúgása hallatszik a háttérben.

Az ügynökök hosszú amerikai telefonszám-listákat dolgoznak fel, néhányan promóciós hívásokat, mások adósságbehajtással vagy refinanszírozással foglalkoznak. Az ügynökök mind folyékonyan beszélnek angolul, és az ügyfelek a vonal másik végén nem is sejtik, hogy Mexikóban beszélnek valakivel, nem pedig az Egyesült Államokban. Daniel szerint az olyan munkatársak, mint Alberto, akik fiatalon sodródtak bűnözésbe, de készek új életet kezdeni Mexikóban, a legmegbízhatóbb munkatársai közé tartoznak. „Gyakorlatilag soha nincs más feljegyzés a bűnügyi nyilvántartásukban, és megvan bennük a szükséges fegyelem ahhoz, hogy megtartsák a munkájukat,” magyarázza.

Daniel saját deportáció utáni tapasztalatai segítették a vállalkozási döntéseiben. Az EZ Call Center mellett egy humanitárius szervezetet is társalapított, amely a Borderline Crisis Center néven ismert, és élelmet, szállást, valamint támogatást nyújt a deportáltak számára Mexikóba való érkezésük után. Miután Trump beiktatása után bejelentette, hogy megkezdődik a legnagyobb deportálási akció, sok mexikói humanitárius szervezet, beleértve a Borderline Crisis Centert is, készült a visszatérők nagy számának fogadására. Azonban eddig nem tapasztaltak jelentős bevándorlói hullámot. A mexikói kormány legfrissebb adatai szerint a deportálások száma az Egyesült Államokból Mexikóba alacsonyabb volt Trump második mandátuma első három hónapjában, mint az azt megelőző év azonos időszakában.

Mexikó elnöke, Claudia Sheinbaum közölte, hogy február és április között közel 39 ezer deportáltat fogadtak, közülük 33 ezer mexikói. Ez a szám 52 ezer volt a 2024-es év ugyanezen hónapjaiban. Az esés részben annak tudható be, hogy kevesebb ember próbálkozik az Egyesült Államokba való bejutással. A határon az Egyesült Államok Vám- és Határvédelmi Hivatalának (CBP) nyújtott találkozók száma az évek óta a legalacsonyabb szintre csökkent. A tömeges deportáció fenyegetése és más tényezők, mint például a katonai telepítések a határon, valamint a migránsok Salvadorba való deportálása, valószínűleg hatékony elrettentő tényezőként működtek.

Bár a Trump-adminisztráció tömeges deportálási programja nem érte el a várt szintet, sokan úgy vélik, hogy a következő hónapokban felgyorsulhat. Ha ez bekövetkezik, az olyan deportáltak, mint Alberto és Luis, akiknek bűnözői múltjuk van, támogatásra lesz szükségük az újrakezdéshez, függetlenül a bűncselekményeiktől. Tijuana utcáin sokan fognak segítséget találni, még ha az telefonhívások végén is vár rájuk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c93g2e332d9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük