
Reeves: A Perzsa-öböl megállapodás következik az EU kereskedelmi megállapodás után
Rachel Reeves, az Egyesült Királyság pénzügyminisztere a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az ország a Közel-Kelet országainak, köztük Szaúd-Arábiának, az Egyesült Arab Emírségeknek és Katarnak kíván kereskedelmi megállapodásokat kötni. Reeves szerint az Egyesült Királyság jelenlegi helyzete a kereskedelem terén „jobb, mint bármely más országé a világon”, miután a hónap során jelentős kereskedelmi megállapodásokat írtak alá Indiával, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval. A miniszter asszony hangsúlyozta, hogy a szorosabb kereskedelmi kapcsolatok várhatóan növelni fogják az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzéseket.
A kormány azonban kritikát kapott az ellenzéki pártok részéről a kereskedelmi megállapodásokért cserébe adott engedmények miatt. Április elején a kormány bejelentette, hogy folytatja a tárgyalásokat a Közel-Kelet országainak kormányával. Ezek a beszélgetések a korábbi konzervatív kormány alatt kezdődtek, és céljuk az Egyesült Királyság élelmiszer- és italexportjának, megújuló energiaforrásainak, valamint gyártásának növelése volt, emellett több külföldi befektetés vonzása is szerepelt a célok között. A kereskedelmi megállapodás azonban politikai vitákat generálhat, figyelembe véve néhány érintett ország emberi jogi helyzetét.
Reeves egyértelművé tette, hogy az Egyesült Királyság nem kíván kereskedelmi tárgyalásokba kezdeni Kínával, amely hasonló aggályokat vethetne fel. A pénzügyminiszter a BBC-nek adott interjúban beszélt arról is, hogy a legutóbbi kereskedelmi megállapodás az EU-val, amelyet a hétfői napon jelentettek be, ellenzéki kritikákat váltott ki. Kemi Badenoch, a konzervatív párt vezetője úgy véli, hogy az új EU-s megállapodás „visszalépést” jelentett az Egyesült Királyság számára, míg Nigel Farage, a Reform Párt vezetője a közösségi médiában azt állította, hogy a Munkáspárt „elárulta” a halászati ipart, és az EU-t egy „folyamatosan csökkenő politikai unióként” jellemezte.
A Liberális Demokraták vezetője, Sir Ed Davey üdvözölte az EU-s megállapodást, mint egy „üdvözlendő lépést”, de arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány további lépéseket kellene tennie, például egy vámunió megállapodás megkötése érdekében. Az EU-val kötött megállapodás, amely a halászati, kereskedelmi, védelmi és energiaügyi kérdéseket is érinti, a legnagyobb egyezség az Egyesült Királyság és az EU között azóta, hogy 2020-ban a Brexit szavazás következtében elhagyta a kereskedelmi blokkot.
Ez a megállapodás mindössze néhány héttel követte az Indiával kötött kereskedelmi egyezményt, amely megkönnyíti az Egyesült Királyság vállalkozásai számára a whisky, autók és egyéb termékek exportját, valamint csökkenti az Indiába irányuló ruházati és lábbelik exportjának adóit. A kormány emellett megállapodást is kötött Donald Trump amerikai elnökkel, amely a két ország közötti kereskedelemben néhány termék áfájának csökkentését célozza.
Reeves a BBC-nek nyilatkozva arról is beszélt, hogy az Egyesült Királyság gazdasági növekedésének előrejelzése a három kereskedelmi megállapodás következtében várhatóan kedvezően változik. A kormány hivatalos előrejelző testülete a költségvetési tervezet mellett fogja közölni az ország gazdasági helyzetét, amely figyelembe fogja venni az év első három hónapjában elért kedvezőbb növekedést és a javuló kereskedelmi kapcsolatokat. Reeves szerint az idei évre 1%-os növekedést várnak, míg az első negyedévben 0,7%-os növekedést regisztráltak. Az EU-val való „újraindítás” csupán a Brexit következtében felmerült kiegészítő kereskedelmi akadályok egy részét távolítja el, így a növekedésre gyakorolt hatása várhatóan nem haladja meg a fél százalékot.
A gazdasági szakértők szerint a gazdasági előnyök jelentősebbek lennének, ha az Egyesült Királyság visszatérne az egységes piacra és a vámunióba, valamint lehetővé tenné a szabad mozgást, de ezek „vörös vonalak”, amelyeket a kormány nem kíván átlépni. A magasabb növekedési ütem általában azt jelenti, hogy az emberek többet keresnek, többet költhetnek, és a vállalkozások új munkahelyeket teremtenek a befektetések révén. Ugyanakkor a növekedés ütemének javulása nagyobb mozgásteret ad a pénzügyminiszternek az adók, a kölcsönök emelése vagy a kiadások csökkentése terén.
A január és március közötti időszakban tapasztalt jelentős gazdasági növekedés azonban nem várható, hogy tartós legyen, részben az Egyesült Államok által kivetett vámok globális növekedésre gyakorolt hatása miatt. Nick Thomas-Symonds, az EU-val kapcsolatos kapcsolatok minisztere elmondta, hogy az üzleti szervezetek és cégek, a védelemtől a szupermarketekig, üdvözölték a megállapodást, mivel az „gazdaságilag előnyös” lehet az ország különböző területein. Ugyanakkor elismerte, hogy nem minden kormányzati célkitűzés valósult meg, például nem sikerült új szabályokat bevezetni, amelyek lehetővé tennék a zenészek, előadók, könyvelők és ügyvédek számára, hogy könnyebben dolgozhassanak az EU-ban.
Eközben a Munkáspárt árnyék külügyminisztere, Priti Patel kifejezte támogatását a költségek és a bürokrácia csökkentése iránt, de kritizálta a megállapodás „részletek hiányát”. A BBC Today Programjában arra a kérdésre, hogy miért nem folytatta a korábbi konzervatív kormány korábban az új EU-s megállapodás keresését, Patel azt mondta, hogy az eredeti Brexit megállapodás mindig is „átmeneti” volt, és „mindannyian tudtuk, hogy vissza fogunk térni további tárgyalásokra”. A kormány láthatóan az EU-ra, az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnerére fókuszált az Egyesült Államokkal és Indiával folytatott tárgyalások során. Az EU-val kötött megállapodás részeként, a jelenlegi halászati szabályok kiterjesztéséért cserébe csökkentették az Egyesült Királyság élelmiszerexportjaira vonatkozó ellenőrzéseket. Reeves szerint a brit tisztviselők világossá tették a Trump-adminisztráció és India számára, hogy az élelmiszerstandardok nem képezik a megállapodások tárgyát. Mindkét fél megállapodott abban is, hogy együttműködnek egy „ifjúsági tapasztalati program” keret

