
XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyházban
A szomorúság után új kezdet öröme bontakozott ki, amikor a májusi nap fénye még mindig magasan állt az égen, és hirtelen morajlás hallatszott Szent Péter tér körüli utcákban. Az emberek meglepetten néztek egymásra, majd a telefonjaikra, és elkezdtek futni a Vatikán felé vezető keskeny utcákon. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!”, kiáltották. Mire megérkeztek a térre, a bal oldalon még mindig ott lebegett egy fehér köd az Apostoli Palota felett, ahol 133 bíboros zárva volt, hogy megválassza a katolikus egyház új vezetőjét.
Ahogy a napfény átsütött a Szent Péter-bazilika apostolai szobrai között, a harangok örömtelien kongtak a téren. Fiatalok és idősek szöktek a tömegben, míg egy csoport nővér összefogta a kezét, hogy elkerülje a tudósítókat és kamerákat. Kevesebb mint három héttel ezelőtt Ferenc pápa áldását adta a tömegre a bazilika erkélyéről, és emléke még mindig ott lebegett a téren; szinte mindenki, aki megosztotta benyomásait, Ferencet említette, és hangsúlyozta, hogy az új pápának követnie kell az ő nyomdokait.
„A napokban érkeztünk Amerikából,” mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Ez áldásnak tűnik. Azért jöttünk ide, hogy ezt láthassuk, és most itt van.” „Isteni időzítés!” viccelődött. Két stílusos, húszas éveikben járó nő azt mondta, hogy „majdnem sírni fognak”. „Ez egy történelmi pillanat, őrület,” mondta az egyik, hozzátéve, hogy reméli, az új pápa „legalább olyan jó lesz, mint az előző”. Ezt a gondolatot sokan osztották meg a várakozás utolsó perceiben, mielőtt bejelentették XIII. Leó pápát.
„Nem számít, honnan származik, amíg követi Ferenc nyomdokait és egységet teremt mindannyiunk számára, katolikusoknak,” mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét terelgette a tér elejére. Amikor Dominique Mamberti, a pro-deákon, aki a híres „Habemus Papam” beszédet mondja el a térnek, megjelent az erkélyen, a Szent Péter tér tele volt emberekkel. Csend lett, amikor Robert Francis Prevost nevét bejelentették. Azok, akik tisztában voltak a helyzettel, felismerték a Chicagóban született 69 éves bíborost, aki sok éven át misszionáriusként dolgozott Peruban, mielőtt ott püspökké választották.
Az emberek többsége azonban először zavarodottan nézett egymásra, és a telefonlefedettség hiánya miatt nem tudták gyorsan keresni az interneten, így az első benyomás, amit a pápáról szereztek, a bemutatkozásából származott. Láthatóan meghatódva, fehér és piros öltözetben, magabiztos, enyhén akcentussal beszélő olasz nyelven olvasta fel hosszabb beszédét, mint amit Ferenc pápa 2013-ban mondott el. „Szeretném, ha ez a békeköszöntés elérné minden szívet és családot… és az embereket a világ minden táján. Legyen veletek a béke,” kezdte az új pápa, miközben a térben csend lett.
Beszéde alatt sokszor tapssal fogadták, különösen, amikor a „béke” szót említette, amit kilenc alkalommal megismételt. A beszéd egy spanyol nyelvű részét, amelyben a pápa felidézte peruvi időszakát, üdvrivalgás fogadta a téren szétszórt dél-amerikaiak körében. Emellett hangsúlyozta az egység szükségességét, és a végén arra kérte az embereket, hogy csatlakozzanak együtt imádkozva.
Amikor elkezdte mondani az „Ave Maria”-t, mély zúgás tört fel, ahogy a tér követni kezdte őt, néhányan saját nyelvükön imádkoztak. A tömeg lassan elindult kifelé a térről. Ahogy az emberek elhaladtak mellettük, egy fiatal pár szorosan ölelkezett, boldogan mosolyogva. „Még mindig libabőrös vagyok,” mondta Carla Barcelonából. „Az energia fertőző, csodálatos – ez az első alkalom, hogy itt vagyunk, és számomra ez 100%-ban szürreális,” mondta Juan, aki Ecuadorból származik, és még soha nem járt a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mi a reménye XIII. Leóval kapcsolatban, azt mondta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian egyesülhetünk a jövőben.”
Gemma, aki Róma lakója, elmondta, hogy nem is hallotta Robert Prevost nevét, amíg ma reggel rátalált az Instagramon. „A tér reakciója nem volt annyira meleg,” tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki megőrült volna.” „De gyönyörű este volt, gyönyörű alkalom,” mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?” Ahogy a tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, klérus tagjaival és turistákkal. Párban álló emberek készítették az utolsó szelfiket a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában – most már megnyitva – Robert Prevost egy pillanatra imádkozott. Aztán először lépett be a Sixtus-kápolnába, mint XIII. Leó, a 267. pápa. Észak-Írország katolikusai is reagáltak az új pápa bejelentésére, míg a salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. A hosszú hagyományok miatt az újonnan megválasztott pápákat arra kérik, hogy változtassák meg nevüket. XIII. Leó testvére, Louis elmondta, hogy semmi sem lesz már olyan, mint előtte, míg Robert Prevost sok peruvi számára büszkeség forrásává vált, akik úgy érzik, hogy ő képviseli országukat.
