
Amerika és az Egyesült Királyság megállapodott a Trump által kivetett autó- és fémvámok csökkentéséről
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között nemrégiben létrejött megállapodás keretében az amerikai kormány beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett vámokat, valamint lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát. Ez az új megállapodás jelentős megkönnyebbülést hozhat az Egyesült Királyság kulcsfontosságú iparágainak, amelyek az utóbbi időszakban Donald Trump elnök által bevezetett új vámokkal szembesültek. A megállapodás azonban továbbra is megtartja a 10%-os vámot a legtöbb brit termékre, ami arra utal, hogy a kereskedelmi viszonyok nem változtak lényegesen a Trump által bevezetett intézkedések előtt állapothoz képest.
A bejelentés, amely csütörtökön történt, nem volt formális megállapodás, és a két kormány részéről érkező információk viszonylag szűkös részletekkel szolgáltak. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője a Jaguar Land Rover gyárában tett nyilatkozatában a megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte, amely védelmet nyújt brit munkahelyeknek az autógyártás és az acélipar kulcsfontosságú szegmenseiben. Kiemelte, hogy az Egyesült Királyságnak nincs nagyobb szövetségese, mint az Egyesült Államok.
Donald Trump a Fehér Házból nyilatkozva „nagyszerű megállapodásnak” nevezte a megállapodást, és elutasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlozta annak jelentőségét. A két fél megállapodott abban, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett vámot, amelyet Trump a közelmúltban 25%-ra emelt, 10%-ra 100,000 autóra évente. Ez kedvező hatással lesz a luxusautógyártókra, például a Jaguar Land Roverre és a Rolls Royce-ra, de a jövőbeni növekedést korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyi, amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.
A brit üzleti szektor minisztere, Jonathan Reynolds a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy az Egyesült Királyság napokon belül elveszíthette volna ezer számú munkahelyet az autógyártásban, ha nem jön létre ez a megállapodás. Azt mondta, hogy a helyzet nagyon komoly volt, és hogy e nélkül emberek veszítették volna el a munkájukat. A Trump által korábban 25%-ra emelt acél- és alumíniumvámok is csökkentésre kerültek, a brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint, és a két ország megállapodott abban, hogy kvótát állítanak fel, ahogyan az korábban is volt.
A két ország emellett egyetértett abban is, hogy évente legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálnak egymástól. A változások jelentős bővülést ígérnek az Egyesült Államok marhahús-értékesítésében az Egyesült Királyság felé, ahol eddig 20%-os vám volt érvényben, és az export mennyisége 1,000 tonnára volt korlátozva. Az Egyesült Államok szerint a megállapodás összesen 5 milliárd dolláros (3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt etanolra és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekre.
Gareth Stace, a UK Steel igazgatója üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „nagy megkönnyebbülést” jelent az acélipar számára. Más üzleti csoportok azonban bizonytalanságukat fejezték ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy „jobb, mint tegnap, de határozottan nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. Közben a Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok további részleteket és ellenőrzést kértek a Parlamentben.
A brit Konzervatív Párt vezetője, Kemi Badenoch kritizálta a megállapodást, mondván, hogy az az Egyesült Királyság számára csökkentett vámokat, míg az Egyesült Államokban emelt vámokat jelent. A szabadkereskedelem támogatói, mint a Liberális Demokraták, szavazást kértek a megállapodásról a Parlamentben, hangsúlyozva, hogy a képviselőknek joguk van kifejezni véleményüket.
A megállapodás megkötésének hátterében az a hosszú távú cél áll, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között szorosabb kereskedelmi kapcsolatokat alakítsanak ki. A két ország már Trump első elnöki ciklusa óta folytat tárgyalásokat a kereskedelmi egyezségről, és bár korábban közel álltak egy mini-megállapodás aláírásához, a politikai akadályok miatt ez nem valósult meg. A jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok alakulása továbbra is bizonytalan, és sok iparág figyelmesen várja a részletek tisztázását.

