
Katasztrófák ösztönzik a befektetéseket az árvíz- és tűzkockázat csökkentő technológiákba
Amikor 2023-ban Babet vihar lecsapott Nottingham Trowell városára, Claire Sneddon magabiztos volt abban, hogy otthona nem szenved majd kárt. Amikor 2021-ben megvásárolta a házat, az ingatlanügynök azt mondta neki, hogy az azt megelőző évben tapasztalt áradás, amely elérte, de nem érintette a tulajdont, csupán egyszeri esemény volt. Továbbá azt is közölték vele, hogy a cul-de-sac körüli ingatlanok védelmét szolgáló árvízmegelőző intézkedéseket fognak bevezetni. Azonban két évvel később, amikor a Babet vihar átsöpört az Egyesült Királyságon, Sneddon otthona árvíz alá került, miután több napos esőzés következett be. „Tudtuk, hogy víz lesz a cul-de-sac-en, de senki sem számított arra, hogy belső árvíz is lesz. A víz öt órán keresztül folyt be a házba,” meséli. „A padlózattól a lábazatig ért. Ki kellett cserélnünk az összes padlót, a fa munkálatokat és az alsó konyhabútort, ami majdnem 12 hónapig tartott.” Végül a biztosítási számlájuk körülbelül 45 ezer font volt. Szerencsésnek érzik magukat, hogy jogosultak voltak egy kormányzati programra, amely megfizethető biztosítást nyújt a magas árvíz kockázatú területeken élő otthonok számára. Bár szeretik a környéket, a szomszédokat és a házat, az időjárás most már stresszforrássá vált számukra. „Folyamatosan aggódunk az időjárás miatt, hogy ha több mint pár napig esik az eső, vagy ha egy néven nevezett vihar közeleg,” mondja. „Szeretnénk, ha többet tennénk a kockázatok megértéséért. A felmérés azt mutatta, hogy a tulajdon közepes árvíz zónában található, de nem voltak részletek, csak árvízi térképek.”
A klímaváltozás növeli a természeti katasztrófák, például árvizek, erdőtüzek és hurrikánok valószínűségét és intenzitását. Miközben talán már késő Claire Sneddon és más otthonok számára, új eszközöket fejlesztenek ki, amelyek segítenek az embereknek és a vállalatoknak a klímakockázatok felmérésében. Tavaly decemberben az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Ügynöksége frissítette a Nemzeti Árvízkockázati Értékelését (NaFRA), amely bemutatja az aktuális és jövőbeli árvízkockázatokat Angliában, beleértve a folyókból, a tengerből és a felszíni vízből származó kockázatokat. A frissített adatok szerint Angliában mintegy 6,3 millió ingatlan található árvízveszélyes területeken, és a klímaváltozás következtében ez a szám 2050-re körülbelül nyolc millióra nőhet. Julie Foley, a Környezetvédelmi Ügynökség árvízkockázati stratégiáért felelős igazgatója elmondta: „Az elmúlt években átalakítottuk az árvíz- és part menti erózió kockázatának megértését Angliában, a legjobb rendelkezésre álló adatokra építve… valamint az újabb modellezési és technológiai fejlődésekre.” A Környezetvédelmi Ügynökség tervezi egy olyan portál bevezetését is, ahol a felhasználók ellenőrizhetik hosszú távú árvízkockázatukat.
Hasonló erőforrások léteznek Skóciában, Észak-Írországban és Walesben is. Lukky Ahmed, a Climate X társalapítója hangsúlyozza, hogy „többé nem támaszkodhatunk a történelmi adatokra”. A londoni klímakockázati cég digitális ikertestvért kínál, amely különböző szélsőséges időjárási eseményeket és azok potenciális hatását szimulálja az ingatlanokra, infrastrukturális elemekre és eszközökre különböző kibocsátási forgatókönyvek alapján. A cég mesterséges intelligenciát ötvöz a fizikai alapú klímamodellekkel. Ahmed szerint a modellek nemcsak azt mutatják meg, mennyi csapadék várható, hanem azt is, hogy mi történik, amikor a víz a földre érkezik. „A modelljeink szimulálják például, hogy mi történik, amikor a víz a talajra érkezik, merre áramlik és milyen hatásai lesznek az áradásnak.”
A világ számos részén sokkal szélsőségesebb az időjárás, mint az Egyesült Királyságban. Januárban az Egyesült Államokban pusztító erdőtüzek söpörtek végig Los Angeles egyes részein, míg Milton hurrikán, amely tavaly októberben csapott le, valószínűleg az egyik legköltségesebb hurrikán volt, amely nyugat-Floridát érte. A biztosítók költségeinek kezelésére a New York-i Faura elemzi az otthonok és kereskedelmi épületek ellenállóképességét. „Megvizsgáljuk a tulajdon különböző elemeit, hogy megértsük, mennyire valószínű, hogy túlél egy katasztrófát, és meghatározzuk az ingatlan ellenállóképességét,” mondja Valkyrie Holmes, a Faura társalapítója. „Azt mondjuk a cégeknek és a háztulajdonosoknak, hogy az ingatlanuk állni fog-e egy katasztrófa után, nem csak azt, hogy lesz-e katasztrófa a területen,” teszi hozzá. Faura értékeléseit műholdas és légi felvételek, valamint felmérések és katasztrófákra vonatkozó jelentések alapján készítik.
Az ingatlanpiac is alkalmazkodik az új körülményekhez. A Redfin, egy amerikai cég, amely az árverését lebonyolítja, megbecsüli az ingatlanok kockázatát a következő 30 évben bekövetkező természeti katasztrófák, például árvizek és erdőtüzek szempontjából. „Ha az emberek két hasonló elrendezésű házat néznek ugyanabban a környéken, akkor a klímakockázat eldöntheti a vásárlást,” mondja Daryl Fairweather, a Redfin vezető közgazdásza. Claire Sneddon, aki a saját tapasztalatai után most már az árvízkockázati vállalatnál, az FPS Group-nál dolgozik, azt tanácsolja: „Az árvízkockázat a következő években csak rosszabbodni fog, ezért létfontosságú, hogy minél többet megtudjunk az ingatlan árvízkockázatáról.” Az árvíz hatalmas hatással van a közösségekre és a mentális egészségre. „Az embernek biztonságban kell éreznie magát az otthonában, nem szabad, hogy aggódás és szorongás helyszíne legyen.”

