
Francia rendőrség nyomoz a kínai gyártmányú mini telefonok után a börtönökben
A francia hatóságok országos keresést indítottak több ezer, kínai gyártmányú, apró mobiltelefon után, amelyek segítségével elítéltek folytatják bűnöző tevékenységeiket a börtön falai között. Ezek a telefonok, amelyek mérete nem nagyobb egy öngyújtónál, szinte teljes egészében műanyagból készültek, és hírük szerint gyakorlatilag láthatatlanok a fémdetektorok számára. A „Börtönszökés” elnevezésű akciót kedden hirdette meg a párizsi ügyészség kiberbűnözési osztálya, amely felhatalmazta a börtönőröket, hogy 66 büntetés-végrehajtási intézmény 500 cellájában végezzenek átfogó ellenőrzéseket.
A Le Monde című francia újság beszámolója szerint a börtönlakók a telefonokat „kúpoknak” nevezték el, a könnyű rejthetőségük miatt. Az ügyészség nyilatkozata szerint a nyomozások során megállapították, hogy ezek a telefonok bűncselekmények elkövetésére is szolgáltak a börtönön belül, beleértve a drogkereskedelmet, zsarolást, gyújtogatást és gyilkossági kísérleteket. A telefonokat forgalmazó francia cég, az Oportik tevékenységét felfüggesztették, és három munkatársát letartóztatták. A becslések szerint a cég körülbelül 5000 darab telefont értékesített, amelyek közül a legolcsóbbak ára mindössze 20 euró (kb. 16,84 font) volt.
Gerald Darmanin francia igazságügyi miniszter ígéretet tett arra, hogy keményen fellép a drogbandákkal és más bűnszervezetekkel szemben, amelyek vezetői túl gyakran képesek folytatni működésüket még a börtönben is. 2024-ben körülbelül 40 000 mobiltelefont foglaltak le a börtönökben. A hagyományos telefonokat sokszor a börtönfalak fölé dobják, vagy drónok segítségével juttatják be. Más esetekben korrumpált börtönszemélyzet csempészi be az eszközöket. Bár egyes börtönökben telefonzavarókat alkalmaznak, a hatékonyságukkal kapcsolatban kétségek merültek fel.
A Le Monde beszámolója szerint hasonló mini-telefonokat nagy tételben gyártanak Kínában. Míg ezek a telefonok önmagukban teljesen legálisak Franciaországban, bűncselekménynek számít, ha valaki telefonhoz juttat egy elítéltet. A francia ügyészség közölte, hogy átadta az Oportik telefonok nyomozásához szükséges információkat az EU igazságügyi együttműködési ügynöksége, a Eurojust részére, így más országok is végrehajthatnak hasonló intézkedéseket.
A börtönökben zajló bűnözés elleni harc nem újkeletű, azonban az újonnan megjelenő technológiák és eszközök folyamatos kihívások elé állítják a hatóságokat. A mobiltelefonok elérhetősége lehetővé teszi, hogy a bűnözők kapcsolatban maradjanak a külvilággal, irányítsák tevékenységeiket, sőt, új bűncselekményeket is elkövessenek, miközben a börtönben tartózkodnak. A hatóságoknak tehát nem csupán a telefonok bejuttatására kell figyelniük, hanem a börtönök belső biztonsági intézkedéseit is folyamatosan felül kell vizsgálniuk, hogy a bűnözés terjedését megakadályozzák.
A helyzet kezelése érdekében a francia kormány különféle intézkedéseket tervez, beleértve a börtönőrök képzését és az új technológiák alkalmazását a börtönök biztonsági ellenőrzésében. A börtönökben uralkodó körülmények és a bűnözés elleni küzdelem kérdései komoly társadalmi vitákat generálnak, és a hatóságoknak figyelembe kell venniük a rehabilitáció és a biztonság egyensúlyát is. A cél, hogy a börtönök ne csupán büntetési helyszínek legyenek, hanem valódi rehabilitációs központokká váljanak, ahol a fogvatartottaknak esélyük van a társadalomba való visszailleszkedésre.

