
A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most mélyebbre süllyedt a föld alatt
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét készülnek, hogy megmutassák magukat az utcákon, előkerülnek a jól ismert narancssárga mellényeik és a hangosbeszélők, amiket már sokszor használtak korábbi demonstrációik során. Az elmúlt három év során a klímaaktivisták különféle akciókat hajtottak végre, beleértve a levesek dobálását, kukoricakeményítő festék fröcskölését, és különböző utak blokkolását, ezzel a brit közvélemény egyik legmegosztóbb kampánycsoportjává váltak. A szombati rendezvényre Centrálny Londonban várhatóan több száz aktivista fog összegyűlni, ám a mostani megmozdulás jelentősen eltér a korábbiaktól. Egyrészt, a rendezvény létezése nem titok, másrészt valószínűleg nem fogják a tömeges zavargások jellemezni, mint ahogy az korábban történt. Ez a megmozdulás ugyanis a JSO utolsó demonstrációja lesz, amely során a csoport bejelenti, hogy „felfüggeszti a hi-viz-t” és véget vet a polgári engedetlenségi kampányának.
A JSO hivatalos álláspontja szerint győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint új olaj- és gázlicenceket ne adjanak ki, már kormányzati politikává vált. Ugyanakkor a csoport tagjai magánéletükben elismerik, hogy az új, a zavaró demonstrációk kezelésére bevezetett szigorú törvények gyakorlatilag lehetetlenné tették a hasonló csoportok működését. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója szerint a szombati összejövetel „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és rengeteg bizalmat fektettünk egymásba,” mondta.
A JSO nem az egyetlen csoport, amely ünnepelni fog. Sok ezer autós, aki eddig késlekedett, vagy azok, akik felháborodtak a műalkotások elleni támadásokon, szintén örömmel fogadják a csoport eltűnését. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO demonstrációi több ezer órányi rendőri munkát emésztettek fel, és milliókat költöttek rájuk. A Metropolitan Police 2023-ban közölte, hogy a csoport akciói közel 20 millió fontba kerültek. Azonban a JSO végét nem csupán az örömérzet kíséri, hanem komoly kérdéseket is felvet. Vajon valóban vége van a zavaró klímaaktivizmusnak az Egyesült Királyságban, vagy a csoport „alámerülése” új, még zavaróbb vagy káoszba torkolló akciókat szül?
A JSO modellje kis csoportok elkötelezett aktivistáit bevonva célzott akciókat hajtott végre, amelyek maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okoztak. Azonban szigorú belső szabályok szerint működtek. Az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak vállalniuk kellett a felelősséget – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. A rendőrség, a nyilvános düh és a negatív médiakép hatására nagyobb hatalmat követelt, hogy megállítsa az „öko-őrülteket”, ahogy a Sun újság nevezte őket. A legnagyobb változás a 2022-es rendőrségi, bűnügyi és bírósági törvényben következett be, amely „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatási zavart okozni” bűncselekménnyé nyilvánította. A hatóságok számára új jogi lehetőségeket teremtett, mivel a zavaró akciók tervezése is jelentős börtönbüntetést vonhat maga után.
A JSO demonstrációinak végével sokak számára világossá vált, hogy a jövőbeli klímaaktivizmusnak új formákat kell találni. Míg a JSO a felelősségvállalásra és az erőszakmentességre épített, más csoportok úgy érzik, hogy a hagyományos formák már nem működnek. A Shut the System (STS) nevű csoport például bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosítási cégek irodáin, ablakokat törtek be, festéket kentek szét és zárakat ragasztottak le. Az új jogi környezet miatt a hagyományos, felelősségteljes protestálás nem tűnik életképesnek.
A klímaaktivizmus jövője tehát bizonytalan. Vannak, akik úgy vélik, hogy a JSO akciói elterelték a figyelmet a klímaváltozás sürgető problémáiról, és hogy a jövőbeli mozgalmaknak el kell kerülniük ezt a hibát. A klímaváltozás iránti közérdeklődés továbbra is erős, de a JSO cselekedetei miatt a közvélemény egy része elfordult tőlük. A jövőbeli aktivizmusnak talán a demokratikus rendszert kell jobban kihasználni, hogy az emberek hangja valóban eljusson a döntéshozókhoz. A cél az, hogy egy olyan helyzetet teremtsenek, ahol a politikai pártok versenyeznek a klímaváltozás kérdésében, ahelyett, hogy elkerülnék azt. A JSO végével új kihívások és lehetőségek nyílnak meg a klímaaktivisták előtt, akik most új utakat keresnek a változás érdekében.

